Results of Russian Chamber Music Competition 2018

Congratulations to ALL winners and participants!

Come to our Winners’ Concert on Sunday, December 2nd, to see and hear our young musicians play!

 

Solo Piano

Piano A

1st Place: Michael Li (Mariya Koshkina), Adam Mezhibovsky (Ekaterina Melkamini)

3rd Place: Bella Qu (Ni Liu)

 

Piano B

1st Place: Hanen Guo (Donna Bender)

2nd Place: Arabelle Grote (Ni Liu)

3rd Place: Dana Wang (Ni Liu)

Honorable Mention: Moxi Zhu

 

Piano C

1st Place: Eunrae Kim (Allan Park), Avery Pun (Ni Liu)

2nd Place: Joshua Zhiwei Kwan (Dr. Peter Mack)

3rd Place: Grace Wanzhu Li (Sharon Kim), Jingyan Ren (Dr. Hanna Cyba)

Honorable Mention: Naomi Elsing, Nicholas Grote, Stephanie Cheng, Arthur Gong, Phil Yao, Eric Shao

 

Piano D

1st Place: Olivia Qi (Ekaterina Melkamini), Harrison Li (Ni Liu), Stefan Adrian Chita (Tatiana Lanford)

2nd Place: Minjae Kim (Allan Park), Haolin Cong (Tatiana Lanford), Chiara Rogers (Allan Park)

3rd Place: Earnest Wheelwright (Dr. Adam Aleksander), Ethan Ziheng Xie (Dr. Peter Mack), Kaitlyn Gia Lee (Allan Park)

Honorable Mention: Elaina Mergler, Jeffrey Zhao, Katherine Shao, Ye Eun Hong, Constantina Tsang, Kayla Suherman, Meredith Nam, Christina Hahn, Bianca Bensen

 

Piano E

1st Place: Eashan Vagish (Dr. Duane Hulbert), Minoo Jang (Dr. Adam Aleksander)

2nd Place: Daniella Tsang (Ni Liu), Ellen Li (Anaida Nagdyan)

3rd Place: Joshua Winslow (Dr. Oksana Ejokina), Jaden Zhang (Ni Liu)

Honorable Mention: Grace Wang, Adrian King, Young Park, Katya Jouravlev, Hanna Inoue, Angelique Wu

 

Piano F

1st Place: Owen Espinosa (Dr. Irene Bowling), Alex Amick (Kay Zavislak), Caleb Winslow (Oksana Ejokina)

2nd Place: Connor Zhang (Ni Liu), Alex Zhang (Nino Merabishvili), Jiongmin Wang (Dr. Adam Aleksander)

3rd Place: Christopher Marley (Allan Park), Shoshana Novik (Sharon Kim), Berry Chen (Elaine Chung)

Honorable Mention: Anna Goncharenko, Anna Littrell, Elise Winkler, Paige Everling, Anna Zhu

 

Russian Preludes

1st Place: Stefan Adrian Chita (Tatiana Lanford), Joel Bean (Dr. Peter Mack)

2nd Place: Naomi Elsing (Allan Park), Anna Goncharenko (Anastasia Solomatina), Kaitlyn Gia Lee (Allan Park)

3rd Place: Jonathan Zheng (Dr. Peter Mack), Damaris Harvey (Irene Bowling)

Honorable Mention: Bruce Qiang

 

Ensemble

Concerto A

1st Place: Eunrae Kim (Allan Park), Hyun Yoon (Allan Park)

3rd Place: Hyunjae Kim (Allan Park)

Honorable Mention: Christina Hahn

 

Concerto B

1st Place: Adrian King (Dr. Peter Mack), Alex Amick (Kay Zavislak), Jesse Morris (Willard Schultz)

Honorable Mention: Karen Haining, Zeke Taton, Alex Zhang, Lucinda King

 

Ensemble A

1st: Eunrae Kim and Kaitlyn Gia Lee (Allan Park)

3rd: Karis Huang and Kyle Liao (Dr. Natalya Ageyeva)

 

Ensemble B

1st: Hyun and DJ Yoon (Allan Park)

2nd: Connor and Jaden Zhang (Peter Mack/Ni Liu)

 

Solo Strings

Strings A

1st: Yiran Deng (Yang Lu)

2nd: Rachel Jung (Anna-Ruth Boyce), Luke Chen (Olga Ruvinov)

3rd: Julia Yi (John Kim), Justin Chae (John Kim), Kevin Nam (John Kim), Kate Everling (Mary Manning)

Honorable Mention: Ethan Li

 

Strings B

1st Place: Martha Sprague (Mara Finkelstein)